Portrait

tasotel.com'u daha iyi görüntüleyebilmek için lütfen tabletinizi yatay konuma getirin...

For a more pleasant experience, please view in landscape...


 

Zeytin Hasadı

OLIVE HARVEST AT TAS OTEL

hasat1.jpg

Her yıl olduğu gibi bu yıl da zeytin hasadımızı konuklarımız ve dostlarımızla birlikte ekim ayı sonunda yaptık. Elde ettiğimiz 0.8 % asitli erken hasat, soğuk sızma zeytinyağımızı paylaştık.

Taş Otel’e 1.5 km uzaklıkta, 10 dönümlük bir zeytinlik içinde 200 tane zeytin ağacımız var. Otelimizde konuklarımıza kahvaltıda sunduğumuz zeytinleri (yeşil çizik, “çekişte”yani kırma, sele ve “hurma” yani dünyada, ağaçtan düştüğü gibi herhangi bir işlem gerektirmeden yenilebilen tek zeytin çeşidi) ve sızma zeytinyağımızı işte bu ağaçlardan doğal usullerle elde ediyoruz.

İşte son zeytin hasadımızın "fotoromanı":

 

hasat2.jpg

Zeytinlerimiz erken hasat için uygun, yarı mor, yarı yeşil insanın iştahını açar. Bir iş ancak bu kadar eğlenceli olabilir. Zeytin toplamak bir yana, herhangi bir işin birlikte ve neşeyle yapılması büyük keyif.

hasat3.jpg

 

Sabah erkenden traktörümüz Taş Otel’in önünde hazır olur. Hep beraber gerekli eşyaları,öğlen yemeği malzemelerimizi ve zeytin kasalarımızı traktöre yükleriz; biz de traktöre doluşuruz ve zeytinliğimize doğru yola koyuluruz.Hoplaya zıplaya Balanbaka’daki zeytinliğimize ulaşırız.

 

hasat4.jpg

 

Yüklenen eşyalar indirilir ve başlarız toplamaya...Konuklarımız ve dostlarımızın katılımıyla hem "amele" sayımız artar, hem de muhabbetimiz.

 

hasat5.jpg

 

Aramızda her yaştan zeytin toplayanlar vardır!

 

hasat6.jpg


Sonra o güzel çağrıyı duyarız: “Yemekhazıııırr!!!” Tarlada piknik sofrası… Yeni topladığımız hurma zeytinler, domates, biber,peynir, yumurta, kısır, biber dolması, mercimek köftesi, patates salatası ve tahin helvası….mmmmm…..

 

hasat8.jpg

 

Yemekten sonra yarım saat "siesta" yı hak ederiz!

 

hasat9.jpg

 

Yemekten sonra yeniden koyuluruz toplama işine.

 

hasat10.jpg

 

Günün sonunda çok yorgun ama çok keyifli oluruz…

 

hasat11.jpg

 

Saat 17:00 de paydos edip, Taş Otel'deki çay saatine koşarız… Dilek'in yaptığı özelkurabiyeler eşiliğinde yorgunluk çayımızı içeriz.

 

hasat12.jpg

 

Akşam güzel yemekler eşliğinde koyu sohbetler edilip, bilgi değiş tokuşu yaparız…

 

hasat13.jpg

 

Ertesi gün yine erkenden tüm hasadımızı arabaya yükleyip, Manisa'nın zeytinlikleriyle ünlü Büyük Belen beldesine doğru yola koyuluruz..

hasat14.jpg

 

170 km yol gideriz ama değer, çünkü yağhanemiz Belenna yeni, modern ve en önemlisi temiz ve özenli bir tesistir. Büyük Belen'de şimdiye kadar gördüğünüz en iri zeytinler ve en yaşlı zeytin ağacları görülebilir.

 

 

hasat15.jpg

 

Önce zeytinlerimiz indirilip tartılır, ardından yıkanır.

 

hasat16.jpg

 

Zeytinlerimiz öğütücüde hamur haline getirilir. Ardından malaksörde bu hamur karıştırılır, dekantörde katı (pirina) ve sıvı (zeytin yağı ve kara su) olarak ikiye ayrılır.Bu işlemler yapılırken yağın nefasetinin kaybolmaması için işlemin yapıldığı sıcaklık25ºC yi geçmemelidir!hasat17.jpg

 

Sonrasında separatörde zeytin yağı ile kara su ayrışımı gerçekleşir. Ve en eğlenceli kısım olan şişelemeye geçilir. Yağlarımızı ellerimizle şişeleriz.

 

hasat18.jpg

 

Yağımızın asiditesini ölçmek için laboratuarın yolu tutulur. Önce bir ölçü zeytinyağı, bir ölçü alkol ve son olarak da mıknatıs bir beherin içine konulur. Ardından ölçümün yapılacağı aletin üzerine yerleştirilir.

 

hasat19.jpg

 

Ve büyük an! Mükemmel. 0.8% lik sızma bir yağ elde ettik!


Gelecek yıl zeytin hasadında görüşmek üzere!


alaçatı otel alaçatı otelleri