Portrait

tasotel.com'u daha iyi görüntüleyebilmek için lütfen tabletinizi yatay konuma getirin...

For a more pleasant experience, please view in landscape...


 

Alaçatı

 History.jpg

Tarihçe

 

Alaçatı , 1850 lere kadar limanda kurulu bir kasaba iken o yıllarda etraf yağışlarla iyice bataklık haline gelir ve halk sıtmadan kırılmaya başlar. Bunun üzerine bataklığı kurutmak için Ege adalarından Rum işçiler getirtilir. Gelenler denizden 1000 metre içeride, civardaki yumuşak beyaz taşı işleyerek bugün hayranlıkla koruduğumuz evleri inşa ederek yeni Alaçatı’yı kurarlar. Toprak bağcılık, zeytincilik, badem, dut ve sakız tarımı için çok elverişlidir. Limandaki şarap fabrikasından dünyanın her yerine Alaçatı şarapları gönderilir.

1914’te patlayan Balkan Savaşına kadar olan 60 yıl Alaçatı’nın en parlak dönemidir. Savaş göçü de beraberinde getirir, 1924’te mübadele ile Alaçatı artık Kosova, Bosna ve Selanik göçmenlerinin yerleştirildiği bir kasabadır.

Alaçatı’da mübadeleden 1980’lere kadar tütüncülüğe dayalı, çok da parlak olmayan bir ekonomi vardır. Kasabanın kaderi 1990 lardan sonra wind surf meraklılarının gelmesiyle değişmeye başlar; bu arada taş evler de keşfedilir, onarımlar başlar; 2001 yılında TaşOtel’in de açılmasıyla “korumacı turizm” başlar...

 

 Taş Otel 2001 öncesi Taş Otel 2001 öncesi

 Taş Otel 2001 öncesi Taş Otel 2001 sonrası

Mimari

Alaçatı'nın dar sokaklarında yer alan iki katlı, arka avlulu taş evlerin çoğu 100-150 yaşında. Sokaklar güneşi az, rüzgarı çok alacak şekilde düzenlenmiş. 2001 yılında Taş Otel'in açılmasından sonra yüzlerce ev konut, otel veya restoran olarak restore edildi ve Alaçatı 2005 yılında "kentsel sit" ilan edildi. 

Rüzgar sörfü

Rüzgar sörfü meraklıları Alaçatı'nın Yumru Koyunu 1990 larda keşfettiler. Bugün sayısı 10 civarında olan  rüzgar sörfü okulu ile Alaçatı dünyanın en önemli sörf merkezlerinden biri. Konumu ideal: Sürekli karadan esen rüzgar var, dalga yok, plaj sığ ve kumluk, yeni başlayanlar için çok uygun; koyun ortası ise derin ve daha fazla rüzgar aldığı için ileri düzeydeki sörfçüler için de ideal.

Beaches.jpg 

Plajlar 

Alaçatı Çeşme yarımadasının "ince belinde" yer aldığından 3-15 km arasındaki measfelerde onlarca plaj var. Gençler için müziği ve eğlencesi bol olan "beach club"lardan sukunet arayanlar için bakir plajlara kadar bir çok seçenek var. Alaçatı'nın kuzeyinde Ilıca Plajı, güneyinde Çark plajı, batısında da Pırlanta ve Altınkum sahilleri yer alıyor.

Yeme, içme, gece hayatı  

Alaçatı Türkiye'nin en iyi restoranlarına ve yaz aylarında en canlı gece hayatına sahip beldesi diyebiliriz. Hem Türk, hem de dünya mutfaklarını sunan restoranlar ve cafeler adeta birbirleriyle yarışıyor. Açık havada, sokakta veya bahçelerde güzel yemekler ve dostlarla sohbet için Marina'da Fahri’nin Yeri, Ferdi Baba ve Port Restaurant, Alaçatı merkezde Asma Yaprağı, Agrilia, Roka Bahçe, Papazz ve Fava gibi restoranlar sizi bekliyor.

Haziran ortasından Eylül ortalarına kadar ise Alaçatı gece hayatı çok canlı, eğlenceden hoşlanan, az uyumaktan yakınmayanlar için ideal! Alaçatı’nın bizce en güzel mevsimleri olan sonbahar ve ilkbahar ise huzurlu, sakin, dinlence ağırlıklı bir tatil isteyenler için en uygun dönemler…

Bu yıl 26-28 Nisan 2019 tarihlerinde ikincisi yapılacak olan “Tasting Alaçatı” ve Eylül’deki “Big Fish” etkinlikleri bizce Alaçatı’nın en nitelikli iki etkinliği. 

Tasting Alaçatı https://www.youtube.com/watch?v=OQZr-5GS0cI

Big Fish https://www.youtube.com/watch?v=LxxaNjlzBdI

Efes 

Doğu Akdeniz'in en iyi korunmuş antik Roma kenti Efes Alaçatı'ya bir buçuk saat uzaklıkta. Efes'te mozaik ve freskleriyle korunan Yamaç Evlerini, 25.000 kişilik antik tiyatroyu, Celsius Kütüphanesini, St. Jan Bazilikasını, Meryem Ana Evini ve dünyanın 7 harikası olan Artemis Tapınağı kalıntılarını görmek için bir gününüzü ayırmaya değer diyoruz.   

alaçatı otel alaçatı otelleri